شما الآن اینجا هستید:      ابزارهای بارداری      --      بارداری هفته به هفته      --     هفته نهم

تعداد بازدید: 32839
بارداری هفته به هفته
هفته های بارداری
اطلاعات هفته انتخابی
دوره ماهیانه: سه ماهه اول
نام: هفته نهم

خلاصه:
در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.
کودک شما چگونه تغییر می کند

اكنون اندازه كودك شما در حدود 2.5 سانتي متر (حدود اندازه يك دانه انگور) است و وزن او در حدود2 تا 3 گرم است، اما از آنجا كه ساختار فيزيكي بدن او شكل گرفته است، آمادگي آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به يك انسان كامل شبيه تر مي شود. دنبالچه جنيني او كاملا از بين رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهيچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد.سر او نسبت به سایر اندامش بزرگتر است و بصورت منحنی بر روی قفسه سینه است.

پلكهاي او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بيست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر اين هفته، بخشهاي داخلي گوش او كامل خواهند شد. لب بالايي او نيز كاملا شكل گرفته است و دهان، بيني و سوراخهاي بيني او نيز مشخص تر شده اند. نوك انگشتان او كمي بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلي (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزك پاها) در حال فعاليت مي باشند، كه به كودك شما امكان مي دهند تا اعضايش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسيم شده است و دريچه ها در حال رشد مي باشند. اندامهاي تناسلي بيروني او تشكيل شده اند، اما چند هفته ديگر مي توان تشخيص داد كه كودك شما پسر است يا دختر.دستگاه گوارش همچنان در حال توسعه است.مقعد تشکیل شده و روده ها در حال رشد هستند.علاوه بر آن ویژگی های اصلی تولید مثل مانند بیضه و تخمدان از این هفته شروع به شکل گیری میکنند. کودک شما در حال تغذیه از بند ناف می باشد که چندین هفته گذشته شروع به رشد و کامل شدن کرده بود.

بدن مادر چگونه تغییر می کند

ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسيد (البته اگر قبلا حامله شده باشيد، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحي و عاطفي، شديدا متلاطم باشيد. تغييرات سريع خلق و خو در اين مرحله بسيار متداول است؛ اينكه به طور متناوب از احساس اينكه به زودي مادر مي شويد، سرخوش يا نگران شويد طبيعي است. اين احساسات ممكن است در طي دوران حاملگي و همچنين بعد از به دنيا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعي كنيد كمي بي خيال باشيد. تقريبا همه زوجهايي كه در آستانه تولد كودك خود قرار دارند، نگران اين مطلب هستند كه اين كودك ممكن است چه تغييراتي در زندگي آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا مي گويند كه مادر و پدر شدن بهترين چيزي بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند.

شما ممكن است بيش از حد احساس نفخ يا باد معده كنيد. اين امر بدان علت است كه مقادير زياد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگي توليد مي كند، ماهيچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاري معده و روده) را شل مي كند. اين شل شدن عضلات، فرآيند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزايش باد معده، نفخ، آروغ زدن، باد شكم و كلا افزايش احساسات ناخوشايند در ناحيه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زيادي خوراكي، بشود.

سینه شما مدام در حال رشد است.البته ممکن است بعلت افزایش حجم خون رگ های آبی رنگ بر روی سینه شما ظاهر شود.و بعلت افزایش سینه، ممکن است در صورتی که سینه بند های بارداری را استفاده نمایید احساس راحت تری داشته باشید.

اگر شما بيشتر از 35 سال سن داريد يا در خانواده شما سابقه بيماريهاي ژنتيك مانند فيبروز كيستيك كه يك بيماري نادر مادرزادي است وجود دارد، ممكن است بخواهيد از مشاوره ژنتيك و يا آزمايش موسوم به CVS يا نمونه برداري از پرزهاي جفتي كه بين هفته دهم و دوازدهم انجام مي شود و برخي عيوب و ناهنجاريها را مشخص مي كند، استفاده كنيد.

ممکن است در این هفته ولع شما در مورد غذا بیشتر از پیش شود و حتی ولع به چیزهای عجیبی همچون زغال،گچ،یخ و ... پیدا کنید ولی لطفا جلوی خود را بگیرید و از خوردن این مواد بپرهیزید ولی از آنجا که این ولع شما نشانه نیاز بدن شما به مواد و یا ویتامین هایی خاص است این مورد را با پزشک خود،در میان بگذارید تا قرص های مکمل مورد نیاز را برای شما تجویز نماید.

اگر این هفته خونریزی ای مشاهده نمودید حتما حتما با پزشک خود در میان بگذارید.خونریزی از هفته 9 به بعد احتمال سقط جنین را به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری لوله های سیستم ادراری را شل می نماید و این امر امکان عفونت و برفک واژن را در دوران بارداری افزایش میدهد.سعی کنید در صورت مشاهده هر گونه تغییر به پزشک اطلاع دهید.برای درمان عفونت در بارداری می توانید زیر نظر پزشک از آنتی بیوتیک های بی خطر استفاده نمایید.

فعالیت های این هفته

در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.

خیلی خوب است که اگر میتوانید به کلاس های قبل از زایمان و کلاس یوگا بروید. این امر هم میتواند به آگاهی های شما بیافزاید هم این که با سایر مادران باردار آشنا خواهید شد.

هنوز پوشیدن لباس های بارداری برای شما زود است ولی برای اینکه احساس راحت تری داشته باشید بهتر است لباس های خود را کمی آزاد تر انتخاب نمایید.

بهتر است که سعی نمایید اجسام سنگین را بلند نکنید.

بهتر است زمانی که مینشینید برای این که پاهایتان زیاد تحت فشار نباشند یک صندلی و یا زیر پایی بر زیر پایتان قرار دهید تا پایتان هم سطح بدنتان قرار گرفته و احساس راحت تری داشته باشید.

می توانید در صورتی که استرس دارید و یا نگرانی هایی از بدنیا آمدن فرزند جدید دارید برای مقابله به استرس از تمرین های تنفسی استفاده نمایید.

يك برنامه روزانه را براي ارتباط با كودك خود آغاز كنيد. مي توانيد هر روز دوبار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقيقه، در يك گوشه بنشينيد و به كودك خود فكر كنيد. براي بسياري از خانمهاي باردار، قبل از خواب و بعد از بيدار شدن زمان مناسبي براي اين كار است. در اين اوقات آرام باشيد و دستهاي خود را بر روي شكم خود قرار دهيد، بر تنفس خود تمركز كنيد و سپس به كودك خود فكر كنيد؛ به اميدها و روياهايتان، به اهدافتان به عنوان يك مادر، و.... اين كار مي تواند يك راه بسيار عالي براي آغاز پيوند بين شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبديل شدن به يك مادر در آينده كمك مي كند، همچنين از نظر رواني بازگشت به زندگي طبيعي پس از وضع حمل را تسهيل خواهد كرد.

تصاویر این هفته از بارداری

تصویر نمای نزدیک

تصویر دو

تصویر سونوگرافی
 1  
بالای صفحه

کاربر عزیز لطفا تجربیات خود از این هفته بارداری را با دیگر کاربران درمیان بگذارید

 
نام
*
آدرس ایمیل
*
نظر
 

نام : راحله
من در هفته پنجم بارداری هستم ویار خاصی ندارم فقط پرخواب شدم امیدوارم همه مامانا این دوره رو به سلامتی پشت سر بزارن

نام : سمیه
سلام من هفته یازدهم بارداری هستم فقط نگرانیم اینه که چرا هیچی شکم ندارم

نام : الهام
سلام من طبق آخرین پری آخر هفته 4 هستم علائم خاصی ندارم فقط یکم سرگیجه دارم و یکم رحمم درد میکنه امیدوارم همه بارداری راحت و خوبی رو داشته باشن

نام : moideh
با سلام من تو هفته 35 بارداری هستم و هفته به هفته این دوران رو با این سایت گذروندنم اطلاعات عالی بود ودقیقا" تجربیات جالبی رو پشت سر گذاشتم ودخترم هنوز تو حالت بریجه ونچرخیده .

نام : فاطمه
36 هفته هستم منتظر پسرم کارن.بهترین تجربه زندگیم دوران بارداری بود


نام : دنیا
سلام من حدودا ماه سوم هستم وخیلی استرس دارم چون سه ماهه اول پر استرسی رو پشت سر گذاشتم

نام : فاطمه
منم هفته 16 بارداری هستم روی سینه سمت چپم احساس میکنهم کمی سنگینتره ایا عادیه


نام :
من هفته 19 بارداری هستم سوالی که داشتم که بچه الان در کجای بدن انسان قرار دارد

نام : گلی
من هفته 31 بارداری هستم بعد 5سال تصمیم گرفتیم بچه دار بشیم ومتشکرم از سایت خوبتون چون خیلی کمکم کرد من خیلی استرس داشتم ولی با خوندن مطالب این سایت که دقیقا واسم اتفاق می افتاد اروم شدم و استرسم برطرف شد امیدوارم همه زایمان خوبی داشته باشند

نام : massomeh
من هفته 19 هستم ولی هنوز تکونهای نی نی رو احساس نمی کنم .ضربان قلبش چک کردم خوب بود ولی نگرانم

نام : اعظم
ممنون از سایت خوبتون من هفته ی هفدهم هستم خیلی از مشکلات سه ماهه اول رو پشت سر گذاشتم الان فقط عصبی هستم وخیلی هم استرس دارم در ضمن بارداری دومم هست

نام : انيتا
من هفته ٢١ هستم و خيلي خوشحالم بعد إز ٤ سال باردار شدم و ممنون از اين سايت كه در همه موارد و اشنايي با تغيرات بدن راهنمايي كرده ايد با سپاس فراوان

نام : مریم
من هفته 3 هستم هیچی حس نمیکنم فقط با ازمایش خون متوجه شدم باردارم

نام : زهرا
من هفته 35 هستم.تو هفته های قبل کمی نفخ داشتم و با کمک عرق نعنا یا اگه نمیتونید پودر نعنا و ماست حل شد.به علاوه حرکتی مثل حرکت پروانه-بدون پرش- به فعالیت معده کمک میکنه.برای همه ی مامانا آرزوی سلامتی وطول عمر باعزت میکنم.التماس دعا


نام :
من تو هفته 19 بارداریم خیلی از علائم که گفتید واقعا برای من به وفور اتفاق می افته یکیش ترش کردن دیگری گرما .. خط روی شکم ...واقعا درسته مرسی از سایت خوبتون

نام :
سلام من هفته 24 بارداری هستم و به خاطر استفاده از نمک مایع آمونیوتیک اطراف زیاد شده و خیلی نگرانم


نام :
negaran nabashid,man hafteye 14 hastam,in dardha tabiyie,manam gahi del piche,nafkh k fek konam ta akhare hamelegi hamramun bashe

نام : مرجان
سلام بر همگی،من هم هفته5 هستم هنوز گاهی دلپیچه دارم ، خیلی نفخ میکنم زیر دلم کمی درد داره . دکتر گفته که 2 هفته دیگه برم سونو که ببینم قلب تشکیل شده یا نه برام دعا کنید خیلی استرس دارم .

نام : محبوبه
سلام.منم در هفته 6 بعضی وقتا دردهایی شبیه درد قاعدگی داشته که از دکترم سوال کردم گفت عادیه.

نام :
دردهای شبیه پریودی که گاهی شبها خیلی اذیت میکند.


صفحه 1 از 38 | قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 بعدی