شما الآن اینجا هستید:      ابزارهای بارداری      --      بارداری هفته به هفته      --     هفته نهم

تعداد بازدید: 56447
بارداری هفته به هفته
هفته های بارداری
اطلاعات هفته انتخابی
دوره ماهیانه: سه ماهه اول
نام: هفته نهم

خلاصه:
در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.
کودک شما چگونه تغییر می کند

اكنون اندازه كودك شما در حدود 2.5 سانتي متر (حدود اندازه يك دانه انگور) است و وزن او در حدود2 تا 3 گرم است، اما از آنجا كه ساختار فيزيكي بدن او شكل گرفته است، آمادگي آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به يك انسان كامل شبيه تر مي شود. دنبالچه جنيني او كاملا از بين رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهيچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد.سر او نسبت به سایر اندامش بزرگتر است و بصورت منحنی بر روی قفسه سینه است.

پلكهاي او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بيست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر اين هفته، بخشهاي داخلي گوش او كامل خواهند شد. لب بالايي او نيز كاملا شكل گرفته است و دهان، بيني و سوراخهاي بيني او نيز مشخص تر شده اند. نوك انگشتان او كمي بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلي (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزك پاها) در حال فعاليت مي باشند، كه به كودك شما امكان مي دهند تا اعضايش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسيم شده است و دريچه ها در حال رشد مي باشند. اندامهاي تناسلي بيروني او تشكيل شده اند، اما چند هفته ديگر مي توان تشخيص داد كه كودك شما پسر است يا دختر.دستگاه گوارش همچنان در حال توسعه است.مقعد تشکیل شده و روده ها در حال رشد هستند.علاوه بر آن ویژگی های اصلی تولید مثل مانند بیضه و تخمدان از این هفته شروع به شکل گیری میکنند. کودک شما در حال تغذیه از بند ناف می باشد که چندین هفته گذشته شروع به رشد و کامل شدن کرده بود.

بدن مادر چگونه تغییر می کند

ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسيد (البته اگر قبلا حامله شده باشيد، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحي و عاطفي، شديدا متلاطم باشيد. تغييرات سريع خلق و خو در اين مرحله بسيار متداول است؛ اينكه به طور متناوب از احساس اينكه به زودي مادر مي شويد، سرخوش يا نگران شويد طبيعي است. اين احساسات ممكن است در طي دوران حاملگي و همچنين بعد از به دنيا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعي كنيد كمي بي خيال باشيد. تقريبا همه زوجهايي كه در آستانه تولد كودك خود قرار دارند، نگران اين مطلب هستند كه اين كودك ممكن است چه تغييراتي در زندگي آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا مي گويند كه مادر و پدر شدن بهترين چيزي بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند.

شما ممكن است بيش از حد احساس نفخ يا باد معده كنيد. اين امر بدان علت است كه مقادير زياد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگي توليد مي كند، ماهيچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاري معده و روده) را شل مي كند. اين شل شدن عضلات، فرآيند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزايش باد معده، نفخ، آروغ زدن، باد شكم و كلا افزايش احساسات ناخوشايند در ناحيه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زيادي خوراكي، بشود.

سینه شما مدام در حال رشد است.البته ممکن است بعلت افزایش حجم خون رگ های آبی رنگ بر روی سینه شما ظاهر شود.و بعلت افزایش سینه، ممکن است در صورتی که سینه بند های بارداری را استفاده نمایید احساس راحت تری داشته باشید.

اگر شما بيشتر از 35 سال سن داريد يا در خانواده شما سابقه بيماريهاي ژنتيك مانند فيبروز كيستيك كه يك بيماري نادر مادرزادي است وجود دارد، ممكن است بخواهيد از مشاوره ژنتيك و يا آزمايش موسوم به CVS يا نمونه برداري از پرزهاي جفتي كه بين هفته دهم و دوازدهم انجام مي شود و برخي عيوب و ناهنجاريها را مشخص مي كند، استفاده كنيد.

ممکن است در این هفته ولع شما در مورد غذا بیشتر از پیش شود و حتی ولع به چیزهای عجیبی همچون زغال،گچ،یخ و ... پیدا کنید ولی لطفا جلوی خود را بگیرید و از خوردن این مواد بپرهیزید ولی از آنجا که این ولع شما نشانه نیاز بدن شما به مواد و یا ویتامین هایی خاص است این مورد را با پزشک خود،در میان بگذارید تا قرص های مکمل مورد نیاز را برای شما تجویز نماید.

اگر این هفته خونریزی ای مشاهده نمودید حتما حتما با پزشک خود در میان بگذارید.خونریزی از هفته 9 به بعد احتمال سقط جنین را به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری لوله های سیستم ادراری را شل می نماید و این امر امکان عفونت و برفک واژن را در دوران بارداری افزایش میدهد.سعی کنید در صورت مشاهده هر گونه تغییر به پزشک اطلاع دهید.برای درمان عفونت در بارداری می توانید زیر نظر پزشک از آنتی بیوتیک های بی خطر استفاده نمایید.

فعالیت های این هفته

در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.

خیلی خوب است که اگر میتوانید به کلاس های قبل از زایمان و کلاس یوگا بروید. این امر هم میتواند به آگاهی های شما بیافزاید هم این که با سایر مادران باردار آشنا خواهید شد.

هنوز پوشیدن لباس های بارداری برای شما زود است ولی برای اینکه احساس راحت تری داشته باشید بهتر است لباس های خود را کمی آزاد تر انتخاب نمایید.

بهتر است که سعی نمایید اجسام سنگین را بلند نکنید.

بهتر است زمانی که مینشینید برای این که پاهایتان زیاد تحت فشار نباشند یک صندلی و یا زیر پایی بر زیر پایتان قرار دهید تا پایتان هم سطح بدنتان قرار گرفته و احساس راحت تری داشته باشید.

می توانید در صورتی که استرس دارید و یا نگرانی هایی از بدنیا آمدن فرزند جدید دارید برای مقابله به استرس از تمرین های تنفسی استفاده نمایید.

يك برنامه روزانه را براي ارتباط با كودك خود آغاز كنيد. مي توانيد هر روز دوبار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقيقه، در يك گوشه بنشينيد و به كودك خود فكر كنيد. براي بسياري از خانمهاي باردار، قبل از خواب و بعد از بيدار شدن زمان مناسبي براي اين كار است. در اين اوقات آرام باشيد و دستهاي خود را بر روي شكم خود قرار دهيد، بر تنفس خود تمركز كنيد و سپس به كودك خود فكر كنيد؛ به اميدها و روياهايتان، به اهدافتان به عنوان يك مادر، و.... اين كار مي تواند يك راه بسيار عالي براي آغاز پيوند بين شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبديل شدن به يك مادر در آينده كمك مي كند، همچنين از نظر رواني بازگشت به زندگي طبيعي پس از وضع حمل را تسهيل خواهد كرد.

تصاویر این هفته از بارداری

تصویر نمای نزدیک

تصویر دو

تصویر سونوگرافی
 1  
بالای صفحه

کاربر عزیز لطفا تجربیات خود از این هفته بارداری را با دیگر کاربران درمیان بگذارید

 
نام
*
آدرس ایمیل
*
نظر
 

نام : تهانی
خسته نباشید

نام : بهار
سلام به همه خصوصا مامان گلیا،امیدوارم که تا حالا لحظه های خوبی رو تجربه کرده باشین،من تازه اومدم تو هفته ی بیست و شش،همش روز شماری میکنم تا روز موعود برسه و بتونم نی نی مو که هنوز درست مشخص نشده چیه ولی سونو گفت بیشتر به دختر میخوره رو بغلش کنم از خدا میخوام تا همه ی بچه هایی که تو راهن صالح و سالم بشن بچه ی منم همینطور..با آرزوی سلامتی برای خودتونو نی نی هاتون بووووووس

نام : سایه
سلام به همه ی مادرا.در هر شرایطی هستید به فکر بچتون باشید غصه نخورید خیلی تاثییر داره روی رفتار بچه وقتی به دنیا اومد متوجه میشید.من یه پسر چهار سالو نیمه دار و یه دختر یکسالو نیمه و دوباره اتفاقی باردار شدم دو ماهمه.نمیدونم چه جوری از پسشون بر بیام.شاغل هم هستم.خداروشکر میکنم که حرف بقیه برام مهم نیست چون نودونه درصد میگن سقطش کن.خداروشکر میکنم وفقط صبر زیادو ازش میخوام.

نام : محسن
سلام عباس اقا شما هفته چندم هستید

نام : ریحانه
سلام من 12خردادپریودشدم دودوزپیش دردشدیدی دراطراف شکمم احساس کردم به همین دلیل به سونوگرافی مراجعه کردم که یک فولیکول 17میلی مشاهده شد آیاممکن است نزدیک عادت ماهانه عمل تخمک گذاری انجام شود ویادلیل دیگری دارد؟

نام : سمین
من هفته 5 بارداری هستم کمرم خیلی درد میکنه چیکار کنم؟علتش چیه؟

نام : لاله
سلام.من 3روز بعد از تخمک گذاریم ابله مرغان گرفتم و همون ماه تست حاملگیم مثبت شد.به نظرتون چیکار کنم.؟کسی با این شرایط بچه آورده؟

نام : زیبا
سلام دوستان من قصد حاملگی نداشتم فعلا. چون 9 ماهه عروسی کردم ولی چند روز پیش که پریودیم عقب افتاد متوجه شدم حاملم. واسم خیلی دعا کنید. آخه منو شوهرم فعلا باورمون نمیشه و همش میخندیم که چطوری از زیر دستمون فرار کرده. بهرحال هدیه خداس و خیلی خوشحالیم. ایشالا که سالم باشه بچمون. وحیده جان تو هم ناراحت نباش همه چی ایشالا درست میشه. خدا خاله مو تو هردو دنیا روسفید کنه خیلی خیلی دوسم داره و همه کارامو خودش میکنه. اصلا حس نمیکنم که مادر شوهرمه .حتی از مامان خودمم بهتره برام. ایشالا خدا عمر باعزت بهش بده.

نام : abbas
وحیده خانوم شما خیلی غلط کردی که همه ادمهارو قضاوت میکنی من اذری زبان هستم و همسرمو از همه دنیا بیشتر دوست دارم با هیچ کس و هیچ چیزی عوض نمیکنم لابد شما ادم خوبی نیستی که همسرت بهت ارزش نمیده مشکل از شماست همسرت برو خودتو اصلاح کن و به روانپزشک مراجعه کن

نام : مهتاب
سلام. من هفته 32 هستم.پسرم خیلی شيطونه فداش بشم.من و باباش عاشقشیم.من تا6 ماه ویار بدی داشتم و بعدش بابام فوت شدن.خلاصه خیلی اذیت شدم.الانم همه بدنم درد میکنهمن عکاس هستم و هنوز میرم سرکار.خوش باشین

نام : ریحانه
سلام به همه مامانا من هفته 36 هستم و این بچه دومم هست خیلی منتظرش هستم من و همسرم. ولی من دیگه خسته شدم شبا خیلی اذیت می شم و تا صبح 10 بار بیدار می شم.همش الکی نگرانم که نکنه بچم سالم نباشه

نام : شبنم
سلام من فردا سونا دارم برام دعا كنيد😊😊

نام : مژگان متین
سلام به همه مامانای گل. من در حال وارد شدن به هفته 32 هستم، دخمل عزیزم حسابی شیطون و وروجکه، لحظه شماری میکنم که سرموعد خودش ببینمش. خداروشکر از اول بارداری نه حالت تهوع داشتم نه هوس بارداری. بارداری خوبی رو تجربه کردم، البته به استثنای ماه سوم و چهارم و پنجم که لکه بینی داشتم که با شیاف و آمپول پروژسترون رفع شد. امیدوارم نی نی های همتون سلامت و تندرست باشن و سر وقت خودشون پا به این دنیا بزارن. به امید مامان شدن همه خانمهای دنیا

نام : الناز
سلام من هفته هشتم بارداري هستم تو هفته هفتم خونريزي داشتم كه بعدش سونو انجام دادم و گفتن بچه سالمه الان من هيچگونه حالت تهوع و سرگيجه ايي ندارم اين طبيعيه؟؟فقط موقع گرسنگي حالت تهوع دارم خيلي نگرانم 😔

نام : زهرا
سلام خانومای گل منم 21 هفتس باردارم تا تموم شدن 4ماه خیلی از ویار اذیت شدم ولی به بعدش خداروشکر بهتر شدم.یه کم که راه میرم و میشینم پایین کمرم خیلی بد میگیره و تیر میکشه میترسم از زایمان زودرس.

نام : وحیده
سلام من خیلی دلم گرفته. وارد هفته 14 شدم و اولین بارداریم هستش.شوهرم به خاطر مادرش منو تنها گذاشته و یک هفته ست از خونه رفته و میگه دیگه منو نمیخواد به این دلیل که به خاطر ویارم نتونستم به مامان جانش سرویس بدم. تورو خدا ترو خدا با پسرهای ترک ازدواج نکنید اگر فارس هستید. مادرشون آفت زندگیتون میشن

نام : اسما
سلام من هفته 17 بارداریمه خیلی حس خوبی دارم امروز با نی نیم صحیت کردم ک خیلی دوس دارم بغلش کنم واقعا مادر بودن حس خیلی خوبیه ..

نام : نازنین
سلام من امروز فهمیدم که حدود یک ماه و نیم ه که باردارم و از این قضیه اطلاع نداشتم دو سه بار مشروب الکلی خوردم و حالا دارم از نگرانی میمیرم که رو جنین تاثیر داشته یا نه

نام : مامان محمدمهدی
سلام به همه مامانا.منم باردارم البته بچه دوم اونم ناخواسته.الانم تو شونزده هفته ام متاسفانه هفته پیش آبله مرغون گرفتم رفتم سونو غربالگری گفت بچه صحیح و سالمه اما استرس داره منو میکشه لطفا اگه کسی تجربه ای داره بهم بگه ممنون میشم

نام : عسل
سلام من تازه وارد هفته ی هجده شدم خیلی خوبه که داره زود میگذره فقط خیلی بی حوصله ام واز این بابت مدام سردرد میشم اما امید برای بدنیا اومدن بچم تمام سختیهارو آسون میکنه امیدوارم که همه صاحب اولاد صالح و سالم بشن الهی آمین.


صفحه 1 از 42 | قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 بعدی

کانال رسمی تلگرام کودک و مادر