شما الآن اینجا هستید:      ابزارهای بارداری      --      بارداری هفته به هفته      --     هفته نهم

تعداد بازدید: 35810
بارداری هفته به هفته
هفته های بارداری
اطلاعات هفته انتخابی
دوره ماهیانه: سه ماهه اول
نام: هفته نهم

خلاصه:
در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.
کودک شما چگونه تغییر می کند

اكنون اندازه كودك شما در حدود 2.5 سانتي متر (حدود اندازه يك دانه انگور) است و وزن او در حدود2 تا 3 گرم است، اما از آنجا كه ساختار فيزيكي بدن او شكل گرفته است، آمادگي آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به يك انسان كامل شبيه تر مي شود. دنبالچه جنيني او كاملا از بين رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهيچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد.سر او نسبت به سایر اندامش بزرگتر است و بصورت منحنی بر روی قفسه سینه است.

پلكهاي او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بيست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر اين هفته، بخشهاي داخلي گوش او كامل خواهند شد. لب بالايي او نيز كاملا شكل گرفته است و دهان، بيني و سوراخهاي بيني او نيز مشخص تر شده اند. نوك انگشتان او كمي بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلي (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزك پاها) در حال فعاليت مي باشند، كه به كودك شما امكان مي دهند تا اعضايش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسيم شده است و دريچه ها در حال رشد مي باشند. اندامهاي تناسلي بيروني او تشكيل شده اند، اما چند هفته ديگر مي توان تشخيص داد كه كودك شما پسر است يا دختر.دستگاه گوارش همچنان در حال توسعه است.مقعد تشکیل شده و روده ها در حال رشد هستند.علاوه بر آن ویژگی های اصلی تولید مثل مانند بیضه و تخمدان از این هفته شروع به شکل گیری میکنند. کودک شما در حال تغذیه از بند ناف می باشد که چندین هفته گذشته شروع به رشد و کامل شدن کرده بود.

بدن مادر چگونه تغییر می کند

ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسيد (البته اگر قبلا حامله شده باشيد، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحي و عاطفي، شديدا متلاطم باشيد. تغييرات سريع خلق و خو در اين مرحله بسيار متداول است؛ اينكه به طور متناوب از احساس اينكه به زودي مادر مي شويد، سرخوش يا نگران شويد طبيعي است. اين احساسات ممكن است در طي دوران حاملگي و همچنين بعد از به دنيا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعي كنيد كمي بي خيال باشيد. تقريبا همه زوجهايي كه در آستانه تولد كودك خود قرار دارند، نگران اين مطلب هستند كه اين كودك ممكن است چه تغييراتي در زندگي آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا مي گويند كه مادر و پدر شدن بهترين چيزي بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند.

شما ممكن است بيش از حد احساس نفخ يا باد معده كنيد. اين امر بدان علت است كه مقادير زياد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگي توليد مي كند، ماهيچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاري معده و روده) را شل مي كند. اين شل شدن عضلات، فرآيند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزايش باد معده، نفخ، آروغ زدن، باد شكم و كلا افزايش احساسات ناخوشايند در ناحيه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زيادي خوراكي، بشود.

سینه شما مدام در حال رشد است.البته ممکن است بعلت افزایش حجم خون رگ های آبی رنگ بر روی سینه شما ظاهر شود.و بعلت افزایش سینه، ممکن است در صورتی که سینه بند های بارداری را استفاده نمایید احساس راحت تری داشته باشید.

اگر شما بيشتر از 35 سال سن داريد يا در خانواده شما سابقه بيماريهاي ژنتيك مانند فيبروز كيستيك كه يك بيماري نادر مادرزادي است وجود دارد، ممكن است بخواهيد از مشاوره ژنتيك و يا آزمايش موسوم به CVS يا نمونه برداري از پرزهاي جفتي كه بين هفته دهم و دوازدهم انجام مي شود و برخي عيوب و ناهنجاريها را مشخص مي كند، استفاده كنيد.

ممکن است در این هفته ولع شما در مورد غذا بیشتر از پیش شود و حتی ولع به چیزهای عجیبی همچون زغال،گچ،یخ و ... پیدا کنید ولی لطفا جلوی خود را بگیرید و از خوردن این مواد بپرهیزید ولی از آنجا که این ولع شما نشانه نیاز بدن شما به مواد و یا ویتامین هایی خاص است این مورد را با پزشک خود،در میان بگذارید تا قرص های مکمل مورد نیاز را برای شما تجویز نماید.

اگر این هفته خونریزی ای مشاهده نمودید حتما حتما با پزشک خود در میان بگذارید.خونریزی از هفته 9 به بعد احتمال سقط جنین را به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری لوله های سیستم ادراری را شل می نماید و این امر امکان عفونت و برفک واژن را در دوران بارداری افزایش میدهد.سعی کنید در صورت مشاهده هر گونه تغییر به پزشک اطلاع دهید.برای درمان عفونت در بارداری می توانید زیر نظر پزشک از آنتی بیوتیک های بی خطر استفاده نمایید.

فعالیت های این هفته

در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.

خیلی خوب است که اگر میتوانید به کلاس های قبل از زایمان و کلاس یوگا بروید. این امر هم میتواند به آگاهی های شما بیافزاید هم این که با سایر مادران باردار آشنا خواهید شد.

هنوز پوشیدن لباس های بارداری برای شما زود است ولی برای اینکه احساس راحت تری داشته باشید بهتر است لباس های خود را کمی آزاد تر انتخاب نمایید.

بهتر است که سعی نمایید اجسام سنگین را بلند نکنید.

بهتر است زمانی که مینشینید برای این که پاهایتان زیاد تحت فشار نباشند یک صندلی و یا زیر پایی بر زیر پایتان قرار دهید تا پایتان هم سطح بدنتان قرار گرفته و احساس راحت تری داشته باشید.

می توانید در صورتی که استرس دارید و یا نگرانی هایی از بدنیا آمدن فرزند جدید دارید برای مقابله به استرس از تمرین های تنفسی استفاده نمایید.

يك برنامه روزانه را براي ارتباط با كودك خود آغاز كنيد. مي توانيد هر روز دوبار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقيقه، در يك گوشه بنشينيد و به كودك خود فكر كنيد. براي بسياري از خانمهاي باردار، قبل از خواب و بعد از بيدار شدن زمان مناسبي براي اين كار است. در اين اوقات آرام باشيد و دستهاي خود را بر روي شكم خود قرار دهيد، بر تنفس خود تمركز كنيد و سپس به كودك خود فكر كنيد؛ به اميدها و روياهايتان، به اهدافتان به عنوان يك مادر، و.... اين كار مي تواند يك راه بسيار عالي براي آغاز پيوند بين شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبديل شدن به يك مادر در آينده كمك مي كند، همچنين از نظر رواني بازگشت به زندگي طبيعي پس از وضع حمل را تسهيل خواهد كرد.

تصاویر این هفته از بارداری

تصویر نمای نزدیک

تصویر دو

تصویر سونوگرافی
 1  
بالای صفحه

کاربر عزیز لطفا تجربیات خود از این هفته بارداری را با دیگر کاربران درمیان بگذارید

 
نام
*
آدرس ایمیل
*
نظر
 

نام : نرگس
من هفته 12 بارداری هستم همراه با ویار شدید. نزدیک 8 کیلو کم کردم و یک ماه و نیمه که غذا نخوردم. فقط یه کم میوه و سرم. خیلی روزای سختی دارم. امیدوارم هیش کس بارداریش به این شکل نباشه.

نام : فريبا
@import url(http://www.koodakomadar.com/CuteSoft_Client/CuteEditor/Load.ashx?type=style&file=SyntaxHighlighter.css); با سلام من الان هفته هشت هستم علائم شبيه به پريودم تموم شده ولي هيچ علائم ديگه اي ندارم نگرانم كه اصلا جنيني وجود نداشته باشه توروخدا بگين عاديه؟

نام : فريبا
با سلام من الان هفته هشت هستم علائم شبيه به پريودم تموم شده ولي هيچ علائم ديگه اي ندارم نگرانم كه اصلا جنيني وجود نداشته باشه توروخدا بگين عاديه؟

نام : فاطمه
@import url(http://www.koodakomadar.com/CuteSoft_Client/CuteEditor/Load.ashx?type=style&file=SyntaxHighlighter.css); منم غرزند دومم رو باردارم ..هفته شش هستم . پهلوی سمت راست و گاهی سمت چپم درد میگیره ... احساسی ندارم اصلا . امیدوارم هفته اینده قلب بچم تشکیل شده باشه . زودتر وارد ماه ۵…۶بشم خیالم راحت بشه..

نام : شیرین
با سلام من در هفته 37 بارداری هستم و بی صبرانه و با توکل به خدا منتظر دیدار پسر عزیزم آرتین هستم... دردهای کاذب زایمانی شروع شده و پزشکم از سرکار رفتن و حتی پیاده روی مرا منع نموده تا وزن نوزارم بیشتر شود و استراحت بیشتر را برایم تجویز نموده است... مامایم به من مصرف آب میوه تازه به ویژه آب هویج و آب سیب را را د راین هفته ها تاکید نمود چرا که منجر به افزایش رشد نوزاد می شود... از مطالب مفید تان بسیار سپاسگزارم.بسیاری از سوالات و ابهاماتم را با مطالعه مطالب مندرج در این سایت پاسخ گرفتم و به رفع نگزانی هایم کمک نمود... امیدوارم بارداری تمامی مادران به سلامتی و شادی به پایان برسد.

نام : نازنین
سلام من تو هفته سوم بارداری هستم دکتر گفته بعد 2 هفته قلب تشکیل میشه ناخواسته بود خیلی استرس دارم

نام : کوثر
سلام ممنون از سایت خوبتون،من هفته 17هستم هر چندروز متوجه حرکاتی مثل لرزش چندثانیه ای تو شکمم میشم،ایا این حرکات جنینه؟کسی اینطوری بوده؟

نام : مریم
سلام من هفته 36 بارداری رو شروع کردم. چون جفتم پایین هست دکتر اعلام کرده حتما می بایست سزارین بشم و در پایان هفته 37 باید دخترم رو بدنیا بیارن. ضعف بسیار زیادی دادم و موقع راه رفتن احساس افت فشار دارم البته فشار خون و قند بارداری و ... ندارم و همه آزمایشاتی که دادم خوب هستن. در طول روز سر انگشتان دستم خواب میره و هیچ حسی نداره که البته پزشکم گفته طبیعی هست. این هفته هم آزمایش خون دادم برای بانک بند ناف که درصورتیکه آزمایشات مورد تایید باشه موقع زایمان بندناف رو به بانک بندناف رویان انتقال بدن. امیدوارم همه شما دوران بارداری خوبی رو پشت سر بزارید.

نام : بهناز
نگران نباشین من خودم اوایل یه درد شدید شکمی پریود داشتم که چند بار احساس میکردم دارم میشم و بخدا توکل کردم خودشم من تو شهر دیگه زندگی میکنم و دایم تو جاده رفت و امد میکنم فقط زیاد باید حساس نشد من واقعا سه ماه اول سختی رو گذروندم باز هم حالتهام خوب نشده

نام : بهناز
مامانای ناز یه سوال من خیلی سردرد میگیرم و استامینوفن ساده میخورم ایا ضرر نداره کمکم کنیبن و همچنین چون وزنم بالاس و هفته 14م هستم میرم ورزش ولی حرکات سنگین نمیکنم ایا کسی هم میره راهنماییم کنه

نام : بهناز
سلام منم تو هفته 14بارداری هستم سه ماه اولم رو با تهوع و استفراغ گذروندم ولی باز خوب نشدم با قرص دمیترون می مونم و این هفته هم پای سمت راستم درد میکرد که تو این سایت خوندم طبیعی هس برام دعا کنین

نام : Mehrnaz
behtarin hese donya madar shodane

نام : لیلا
سلام من هفته 17 بارداری رومیگذرونم 1لذتی که هیچ وقت فراموشم نمیشه سونی هفته 10بارداریم بودضربان قلبشودیدم خیلی تندمیزد😊😊😊

نام : زهرا
من هفته 23بارداری هستم و خدا رو شکر تا الان مشکلی نداشتم.دخملم هم خوبه.فقط هنوز اسم نداره.کمکم کنید واسه اسم. ممنون از سایت خوبتون.اطلاعات جامعی داره

نام : jina
من در هفته 5 بارداری هستم خیلی دلم درد میکنه احساس خستگی زیادی دارم.من خودم فعالیتم زیاده از استراحت زیاد خسته میشم اما به خاطر شغلم ترجیح میدم استراحت کنم تا فرزندی سالم بدنیا بیارم.برام دعا کنید.

نام : فرزانه
سلام .از سايت خوب تون ممنونم.من هفته ي ١٥بارداري هستم از تكون هاي جنين هيچي حس نميكنم.خيلي ناراحتم چون سينه هام خيلي بزرگ شده و كلن ٧كيلو وزنم أضافه شده .استرس دارم نميدونم تا ٩ماهگي چند كيلو أضافه ميكنم:-(

نام : سمانه
سلام . من الان هفته چهاردهم هستم. از اولش خیلی کم ویار داشتم. حدود شاید ۲۰ روز. اونم نه هر روز شاید توی کل این ۲۰ روز یک هفته اونم فقط عصرها حالت تهوع داشتم. صبحها حالم خوب بود. توی هفته یازدهم بچه م تکون خورد برای اولین بار. مادرم گفت روزی که اولین تکونش رو بخوره حالت خیلی بد میشه. همینطور هم شد. فشارم بشدت افت کرد و کارم کشید بیمارستان. از فرداش دیگه شیطونیاش شروع شد و ویار منم تمام شد. حدود ده روز بعد در سمت چپ شکمم احساس کردم یه چیزی خیلی ضعیف داره تکون میخوره. مثل یه جنین دیگه. سونوی هفته ۹ فقط یه بچه نشون داده بود ولی فکر میکنم دوقلو باشه چون هردوطرف شکمم احساسشون میکنم که تکون میخورن. هفته بعد سونو دارم. دعا کنین دوقلو باشه

نام : زهرا
سلام من هفته ی 15 بارداری هستم و از وقتی وارد این هفته شدم حرکات بچمو حس میکنم , عین ماهی تکون میخوره البته خیلی آهسته به طوری که وقتی دراز میکشم گاهی با دقت حس میکنم

نام : مهناز
سلام. من هفته ی بیستم بارداری ام. از ابتدای بارداری جفت جنین پایین بوده و از هفته 15ام شروع به خونریزی کردم و دکترم بهم استراحت مطلق داده ولی اصلا حرکت های دخترم را احساس نمیکنم و لکه بینی هم دارم و خیلی برای دخترم نگرانم

نام : مهناز
سلام. من هفته ی بیستم بارداری ام. از ابتدای بارداری جفت جنین پایین بوده و از هفته 15ام شروع به خونریزی کردم و دکترم بهم استراحت مطلق داده ولی اصلا حرکت های دخترم را احساس نمیکنم و لکه بینی هم دارم و خیلی برای دخترم نگرانم


صفحه 1 از 38 | قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 بعدی