شما الآن اینجا هستید:      ابزارهای بارداری      --      بارداری هفته به هفته      --     هفته نهم

تعداد بازدید: 51631
بارداری هفته به هفته
هفته های بارداری
اطلاعات هفته انتخابی
دوره ماهیانه: سه ماهه اول
نام: هفته نهم

خلاصه:
در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.
کودک شما چگونه تغییر می کند

اكنون اندازه كودك شما در حدود 2.5 سانتي متر (حدود اندازه يك دانه انگور) است و وزن او در حدود2 تا 3 گرم است، اما از آنجا كه ساختار فيزيكي بدن او شكل گرفته است، آمادگي آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به يك انسان كامل شبيه تر مي شود. دنبالچه جنيني او كاملا از بين رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهيچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد.سر او نسبت به سایر اندامش بزرگتر است و بصورت منحنی بر روی قفسه سینه است.

پلكهاي او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بيست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر اين هفته، بخشهاي داخلي گوش او كامل خواهند شد. لب بالايي او نيز كاملا شكل گرفته است و دهان، بيني و سوراخهاي بيني او نيز مشخص تر شده اند. نوك انگشتان او كمي بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلي (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزك پاها) در حال فعاليت مي باشند، كه به كودك شما امكان مي دهند تا اعضايش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسيم شده است و دريچه ها در حال رشد مي باشند. اندامهاي تناسلي بيروني او تشكيل شده اند، اما چند هفته ديگر مي توان تشخيص داد كه كودك شما پسر است يا دختر.دستگاه گوارش همچنان در حال توسعه است.مقعد تشکیل شده و روده ها در حال رشد هستند.علاوه بر آن ویژگی های اصلی تولید مثل مانند بیضه و تخمدان از این هفته شروع به شکل گیری میکنند. کودک شما در حال تغذیه از بند ناف می باشد که چندین هفته گذشته شروع به رشد و کامل شدن کرده بود.

بدن مادر چگونه تغییر می کند

ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسيد (البته اگر قبلا حامله شده باشيد، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحي و عاطفي، شديدا متلاطم باشيد. تغييرات سريع خلق و خو در اين مرحله بسيار متداول است؛ اينكه به طور متناوب از احساس اينكه به زودي مادر مي شويد، سرخوش يا نگران شويد طبيعي است. اين احساسات ممكن است در طي دوران حاملگي و همچنين بعد از به دنيا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعي كنيد كمي بي خيال باشيد. تقريبا همه زوجهايي كه در آستانه تولد كودك خود قرار دارند، نگران اين مطلب هستند كه اين كودك ممكن است چه تغييراتي در زندگي آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا مي گويند كه مادر و پدر شدن بهترين چيزي بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند.

شما ممكن است بيش از حد احساس نفخ يا باد معده كنيد. اين امر بدان علت است كه مقادير زياد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگي توليد مي كند، ماهيچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاري معده و روده) را شل مي كند. اين شل شدن عضلات، فرآيند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزايش باد معده، نفخ، آروغ زدن، باد شكم و كلا افزايش احساسات ناخوشايند در ناحيه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زيادي خوراكي، بشود.

سینه شما مدام در حال رشد است.البته ممکن است بعلت افزایش حجم خون رگ های آبی رنگ بر روی سینه شما ظاهر شود.و بعلت افزایش سینه، ممکن است در صورتی که سینه بند های بارداری را استفاده نمایید احساس راحت تری داشته باشید.

اگر شما بيشتر از 35 سال سن داريد يا در خانواده شما سابقه بيماريهاي ژنتيك مانند فيبروز كيستيك كه يك بيماري نادر مادرزادي است وجود دارد، ممكن است بخواهيد از مشاوره ژنتيك و يا آزمايش موسوم به CVS يا نمونه برداري از پرزهاي جفتي كه بين هفته دهم و دوازدهم انجام مي شود و برخي عيوب و ناهنجاريها را مشخص مي كند، استفاده كنيد.

ممکن است در این هفته ولع شما در مورد غذا بیشتر از پیش شود و حتی ولع به چیزهای عجیبی همچون زغال،گچ،یخ و ... پیدا کنید ولی لطفا جلوی خود را بگیرید و از خوردن این مواد بپرهیزید ولی از آنجا که این ولع شما نشانه نیاز بدن شما به مواد و یا ویتامین هایی خاص است این مورد را با پزشک خود،در میان بگذارید تا قرص های مکمل مورد نیاز را برای شما تجویز نماید.

اگر این هفته خونریزی ای مشاهده نمودید حتما حتما با پزشک خود در میان بگذارید.خونریزی از هفته 9 به بعد احتمال سقط جنین را به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری لوله های سیستم ادراری را شل می نماید و این امر امکان عفونت و برفک واژن را در دوران بارداری افزایش میدهد.سعی کنید در صورت مشاهده هر گونه تغییر به پزشک اطلاع دهید.برای درمان عفونت در بارداری می توانید زیر نظر پزشک از آنتی بیوتیک های بی خطر استفاده نمایید.

فعالیت های این هفته

در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.

خیلی خوب است که اگر میتوانید به کلاس های قبل از زایمان و کلاس یوگا بروید. این امر هم میتواند به آگاهی های شما بیافزاید هم این که با سایر مادران باردار آشنا خواهید شد.

هنوز پوشیدن لباس های بارداری برای شما زود است ولی برای اینکه احساس راحت تری داشته باشید بهتر است لباس های خود را کمی آزاد تر انتخاب نمایید.

بهتر است که سعی نمایید اجسام سنگین را بلند نکنید.

بهتر است زمانی که مینشینید برای این که پاهایتان زیاد تحت فشار نباشند یک صندلی و یا زیر پایی بر زیر پایتان قرار دهید تا پایتان هم سطح بدنتان قرار گرفته و احساس راحت تری داشته باشید.

می توانید در صورتی که استرس دارید و یا نگرانی هایی از بدنیا آمدن فرزند جدید دارید برای مقابله به استرس از تمرین های تنفسی استفاده نمایید.

يك برنامه روزانه را براي ارتباط با كودك خود آغاز كنيد. مي توانيد هر روز دوبار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقيقه، در يك گوشه بنشينيد و به كودك خود فكر كنيد. براي بسياري از خانمهاي باردار، قبل از خواب و بعد از بيدار شدن زمان مناسبي براي اين كار است. در اين اوقات آرام باشيد و دستهاي خود را بر روي شكم خود قرار دهيد، بر تنفس خود تمركز كنيد و سپس به كودك خود فكر كنيد؛ به اميدها و روياهايتان، به اهدافتان به عنوان يك مادر، و.... اين كار مي تواند يك راه بسيار عالي براي آغاز پيوند بين شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبديل شدن به يك مادر در آينده كمك مي كند، همچنين از نظر رواني بازگشت به زندگي طبيعي پس از وضع حمل را تسهيل خواهد كرد.

تصاویر این هفته از بارداری

تصویر نمای نزدیک

تصویر دو

تصویر سونوگرافی
 1  
بالای صفحه

کاربر عزیز لطفا تجربیات خود از این هفته بارداری را با دیگر کاربران درمیان بگذارید

 
نام
*
آدرس ایمیل
*
نظر
 

نام : سحر
سلام خانوما من انروز وارد هفته ۱۹بارداری شدم خیلی حس خوبیه فقط گاهی اوقات دلم خیلی دردمیگیره یا بعضی وقتا ک نی نی رو حس نمیکنم حس بدی بهم دست میده و نگران میشم.ولی همینکه دوباره تکون میخوره تمام ناراحتی هام از یادم میره...محمد طاهای گلم دوستت دارم

نام : زهرا
سلام من دیروز ازمایش دادم بتام 180 بود سونگرافی چیزی نشون نداد به نظرتون طبیعیه نگرانم

نام : فائقه
سلام دوستان من اولین بارداریمه و تو هفته ۱۴باردااری هستم حس قشنگی یه نینی کوچولو داشته باشی فقط دوس دارم زودتر تپل بشه تا تکون خوردنشو حس کنم

نام : سحر
سلام من هفته ۳۲بارداریم ،به نظرم مادر شدن و بارداری خیلی سخته و مراقبت میخواد ولی هرتکونی که پسرم میخوره همه چیزای بد کنار میره و میارزه که مادر سختی بکشه

نام : فرانک
عالیه

نام : ندا
سلام من امروز رفتمه بودم تو ی هفته 9 پنج روزم ازش گذشته بود ولی دیشب به خون ریزی افتادم صبح با مشورته پزشکم رفتم سونوگرافی همه چیزش نرمال بود اما دیگه قلبش نمیزد خیلی ناراحت شدم خیلی حسش بد بود خالا باید سقط بشه

نام : شیدا
سلام دوستلن من هفته هجده بارداری هستم خدارو شکر حالت تهوعم برطرف شده والان حالم خوبه فقط احساس میکنم خیلی کودک تحرک نداره و خیلی سرگیجه و ترش میکنم,شمام استرس و نگرانی نداشته باشید مثل من ریلکس و خونسرد باشید و از این دوران بهترین استفاده رو بکنید

نام : سارا۹۵
سلام به مامانای گل منم هفته ۳۶هستم دارم روز شماری میکنم تاپسرمو بغل کنم‌‌:)

نام : رویا
سایت خوبیه و می تونه به زنان باردار احساس آرامش بیشتری بده

نام : نگار
سلام دوستان. من هفته یازدهم بارداری هستم. فعلا که خیلی حالت تهوع دارم. یه دختر دو ساله دارم که زمان اون هم تا ۴ماهگی تهوع داشتم، ولی ماههای ۵و۶و۷بهترین ماههای بارداریه، ازش لذت ببرید چون نه تهوع داره و نه سنگینی جابجایی و ...

نام : احمد
سلام . منم دارم هفته به هفته عشقم رو دنبال میکنم - از اینجا بهش میگم با تمام وجودم دوستش دارم و میپرستمش

نام : سوگند
سلام دوستان عزیز من تو هفته 31بارداری هستم فعالیت بچه ام زیاده ولی چندروز مدام سکسکه میکنه در حدی که دیگه اعصابشا ندارم به نظر شما طبیعی یا سکسکه زیادم خطر سازه برای جنین ممنون میشم با حرفاتون از ناراحتی در میام لطفا راهنمایی...

نام : مرضیه
سلام دوستان من هفته ی سی وپنج بارداری هستم خیلی استرس دارم .هزینه ی زایمان اونقدرگرونه همسرم هم بیکاره

نام : سارا
سلام من هفته 11بارداری هستم تاالان هم حالت تهوع داشتم همینکه معدم خیلی تنبل شده ولی خدارو شکر دوسه روزی هستش بهترشدم

نام : نی نی جونم
سلام من هفته یازدهم بارداریمتا هفته پیش بدترین روزهای زندگیمو گذروندم.وای تهوع و استفراغ امریده بود و هیچی نمیتونستدارو شکشکرک هفتهکه تهوم کم شده ولی امونمونمیتونستمخداروتهوممعدما سنگینه.

نام : زینا
سلام من الان هفته 32 بارداری ام دردای شکمی بدجور دارم فقط لحظه شماری میکنم زودتر برسم به هفته 39 تا زایمان کنم

نام : مامانی
سلام من هفته 9 بارداری هستم از اولش خداروشکر حالت تهوع نداشتم فقط حسشو داشتم الان دیگه همون حس رو هم ندارم این طبیعیه؟؟

نام : الینا
سلام دوستان چه چیزهایی باید بخورم که وزنم بالا بره....لیدی میل میخورم ولی همش بالا میارم...خواهشنا راهنمایی کنید....

نام : مامان طه
شب حس بازی با جنین 27 هفتگی خودم بهم دست داد با دست روی شکمم رو نوازش کردم عکس العمل ضعیفی رو احساس کردم دوباره شدیدتر این کار رو انجام دادم عکس العمل شدیدتر شد بطوری که بعد از هر نوازش یک عکس العمل رو احساس میکردم اون هم به مدتی تقریبا طولانی

نام : آزاده
فردا روز آخر از 14 هفتگیمه هنوزم حالت تهوع خستم کرده نمیدونم ممکنه که بهتر بشم؟ انقد این سه ماه اذیت شدم که باورم نمیشه یروزی خوب میشم دوباره البته. این هفته معده درد هم داشتم 3_4 کیلو وزن کم کردم که نمیدونم خطرناک هست یا نه فقط امیدم به خداست که یه نینی سالم بهم بده


صفحه 1 از 41 | قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 بعدی