شما الآن اینجا هستید:      ابزارهای بارداری      --      بارداری هفته به هفته      --     هفته نهم

تعداد بازدید: 45894
بارداری هفته به هفته
هفته های بارداری
اطلاعات هفته انتخابی
دوره ماهیانه: سه ماهه اول
نام: هفته نهم

خلاصه:
در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.
کودک شما چگونه تغییر می کند

اكنون اندازه كودك شما در حدود 2.5 سانتي متر (حدود اندازه يك دانه انگور) است و وزن او در حدود2 تا 3 گرم است، اما از آنجا كه ساختار فيزيكي بدن او شكل گرفته است، آمادگي آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به يك انسان كامل شبيه تر مي شود. دنبالچه جنيني او كاملا از بين رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهيچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد.سر او نسبت به سایر اندامش بزرگتر است و بصورت منحنی بر روی قفسه سینه است.

پلكهاي او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بيست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر اين هفته، بخشهاي داخلي گوش او كامل خواهند شد. لب بالايي او نيز كاملا شكل گرفته است و دهان، بيني و سوراخهاي بيني او نيز مشخص تر شده اند. نوك انگشتان او كمي بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلي (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزك پاها) در حال فعاليت مي باشند، كه به كودك شما امكان مي دهند تا اعضايش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسيم شده است و دريچه ها در حال رشد مي باشند. اندامهاي تناسلي بيروني او تشكيل شده اند، اما چند هفته ديگر مي توان تشخيص داد كه كودك شما پسر است يا دختر.دستگاه گوارش همچنان در حال توسعه است.مقعد تشکیل شده و روده ها در حال رشد هستند.علاوه بر آن ویژگی های اصلی تولید مثل مانند بیضه و تخمدان از این هفته شروع به شکل گیری میکنند. کودک شما در حال تغذیه از بند ناف می باشد که چندین هفته گذشته شروع به رشد و کامل شدن کرده بود.

بدن مادر چگونه تغییر می کند

ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسيد (البته اگر قبلا حامله شده باشيد، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحي و عاطفي، شديدا متلاطم باشيد. تغييرات سريع خلق و خو در اين مرحله بسيار متداول است؛ اينكه به طور متناوب از احساس اينكه به زودي مادر مي شويد، سرخوش يا نگران شويد طبيعي است. اين احساسات ممكن است در طي دوران حاملگي و همچنين بعد از به دنيا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعي كنيد كمي بي خيال باشيد. تقريبا همه زوجهايي كه در آستانه تولد كودك خود قرار دارند، نگران اين مطلب هستند كه اين كودك ممكن است چه تغييراتي در زندگي آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا مي گويند كه مادر و پدر شدن بهترين چيزي بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند.

شما ممكن است بيش از حد احساس نفخ يا باد معده كنيد. اين امر بدان علت است كه مقادير زياد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگي توليد مي كند، ماهيچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاري معده و روده) را شل مي كند. اين شل شدن عضلات، فرآيند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزايش باد معده، نفخ، آروغ زدن، باد شكم و كلا افزايش احساسات ناخوشايند در ناحيه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زيادي خوراكي، بشود.

سینه شما مدام در حال رشد است.البته ممکن است بعلت افزایش حجم خون رگ های آبی رنگ بر روی سینه شما ظاهر شود.و بعلت افزایش سینه، ممکن است در صورتی که سینه بند های بارداری را استفاده نمایید احساس راحت تری داشته باشید.

اگر شما بيشتر از 35 سال سن داريد يا در خانواده شما سابقه بيماريهاي ژنتيك مانند فيبروز كيستيك كه يك بيماري نادر مادرزادي است وجود دارد، ممكن است بخواهيد از مشاوره ژنتيك و يا آزمايش موسوم به CVS يا نمونه برداري از پرزهاي جفتي كه بين هفته دهم و دوازدهم انجام مي شود و برخي عيوب و ناهنجاريها را مشخص مي كند، استفاده كنيد.

ممکن است در این هفته ولع شما در مورد غذا بیشتر از پیش شود و حتی ولع به چیزهای عجیبی همچون زغال،گچ،یخ و ... پیدا کنید ولی لطفا جلوی خود را بگیرید و از خوردن این مواد بپرهیزید ولی از آنجا که این ولع شما نشانه نیاز بدن شما به مواد و یا ویتامین هایی خاص است این مورد را با پزشک خود،در میان بگذارید تا قرص های مکمل مورد نیاز را برای شما تجویز نماید.

اگر این هفته خونریزی ای مشاهده نمودید حتما حتما با پزشک خود در میان بگذارید.خونریزی از هفته 9 به بعد احتمال سقط جنین را به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری لوله های سیستم ادراری را شل می نماید و این امر امکان عفونت و برفک واژن را در دوران بارداری افزایش میدهد.سعی کنید در صورت مشاهده هر گونه تغییر به پزشک اطلاع دهید.برای درمان عفونت در بارداری می توانید زیر نظر پزشک از آنتی بیوتیک های بی خطر استفاده نمایید.

فعالیت های این هفته

در صورتی که شما در این هفته به سونوگرافی بروید ممکن است حرکت های نوزاد خود را بتوانید ببینید. و می توانید با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای قلب کودک خود را بشنوید.

خیلی خوب است که اگر میتوانید به کلاس های قبل از زایمان و کلاس یوگا بروید. این امر هم میتواند به آگاهی های شما بیافزاید هم این که با سایر مادران باردار آشنا خواهید شد.

هنوز پوشیدن لباس های بارداری برای شما زود است ولی برای اینکه احساس راحت تری داشته باشید بهتر است لباس های خود را کمی آزاد تر انتخاب نمایید.

بهتر است که سعی نمایید اجسام سنگین را بلند نکنید.

بهتر است زمانی که مینشینید برای این که پاهایتان زیاد تحت فشار نباشند یک صندلی و یا زیر پایی بر زیر پایتان قرار دهید تا پایتان هم سطح بدنتان قرار گرفته و احساس راحت تری داشته باشید.

می توانید در صورتی که استرس دارید و یا نگرانی هایی از بدنیا آمدن فرزند جدید دارید برای مقابله به استرس از تمرین های تنفسی استفاده نمایید.

يك برنامه روزانه را براي ارتباط با كودك خود آغاز كنيد. مي توانيد هر روز دوبار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقيقه، در يك گوشه بنشينيد و به كودك خود فكر كنيد. براي بسياري از خانمهاي باردار، قبل از خواب و بعد از بيدار شدن زمان مناسبي براي اين كار است. در اين اوقات آرام باشيد و دستهاي خود را بر روي شكم خود قرار دهيد، بر تنفس خود تمركز كنيد و سپس به كودك خود فكر كنيد؛ به اميدها و روياهايتان، به اهدافتان به عنوان يك مادر، و.... اين كار مي تواند يك راه بسيار عالي براي آغاز پيوند بين شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبديل شدن به يك مادر در آينده كمك مي كند، همچنين از نظر رواني بازگشت به زندگي طبيعي پس از وضع حمل را تسهيل خواهد كرد.

تصاویر این هفته از بارداری

تصویر نمای نزدیک

تصویر دو

تصویر سونوگرافی
 1  
بالای صفحه

کاربر عزیز لطفا تجربیات خود از این هفته بارداری را با دیگر کاربران درمیان بگذارید

 
نام
*
آدرس ایمیل
*
نظر
 

نام : بيان
سلام،من ١٠هفته ست باردارم،ولى أصلا حالت تهوع ندارم،وقت دكترم واسه ٢٠روز ديگست،در هفته ٤خيلى كم خونريزى داشتم كه رفع شد،هفته ٧نبض جنين ميزد،فقط چون حالت تهوع ندارم يكم نگرانم،اين طبيعيه؟؟؟

نام : مهسا
سلام من تو هفته 15 بارداری هستم 23 سالمه . حرکات جنینم هنوز حس نکردم آرزوم بچم پسر بشه چون پدرمو ازدست دادم ولی هفته دیگه میرم سونو.بارداری خوبی دارم اصلا حالت تهوع نداشتم .بهترین زایمان شنیدم طبیعی هست امیدوارم همتون بهترین زایمان داشته باشید.برام دعا کنید

نام : سپیده
سلام من سپیده هستم ی دختر ناز سه ساله دارم در خرداد93 ی بارداری پوچ داشتم که کورتاژ شدم بعد از 6 ماه که از سقطم میگذره مجددا باردار شدم دقیقا در این تاریخ الان هفته دوم بارداری هستم که با برنامه ریزی که طی یک سال داشتم باردار شدم من و همسر تصمیم گرفتیم که بچه دومون پسر باشه با رژیم غذای لازمه که از سه ماه قبل از بارداری گرفتیم و دقیقا 12 ساعت قبل از تاریخ تخمک گذاری اقدام برای لقاح کردیم که امیدوارم پسر سالم بشه چون این رژیم غذایی برای 9 نفر پسر شد. امیدوارم افرادی که منتظر نی نی هستن به زودی خداوند متعال نصیب قسمتشون کنه. موفق باشید

نام : ساناز
سلام. من هفته 21 بارداری هستم. با وجود این که ناخواسته بود و پسر شدولی باز خوشحالم. همسرم واقعا خیلی خوشحاله. خدا قسمت همه بکنه

نام : سارا
سلام به مامانای باردار عزیز . من الان دقیقا توی هفته 38 بارداری هستم چند روزی میشه دردهایی به صورت متناوب دارم اما فاصله زمانی زیادی داره . قبل بارداری 56 کیلو بودم و الان 69 کیلو شدم اندامم رو نگه داشتم و نداشتم زیا چاق شم. از اولین روز بارداری مرتب پیاده روی کردم و ورزشم رو قظع نکردم . پسرم الان با وجود شکم کوچیکم ماشاله 3 کیلو ورزن و 50 سانت قد داره. الان فقط ترشح مخاط دارم همراه درد پا . ایشاله همگی زود نی نی هامونو ببینیم.

نام : rozh
سلام.من هفته 19 بارداری هستم در ناحیه تناسلی خارش و سوززش دارم خیلی نگرانم نمیدونم چیکار کنم برای جنین ضرر داره

نام : شکوفه
سلام دوستان من فردا اولین روز هفته هشتم بارداری هستم الحمدالله تا الان مشکلی نداشتم البته دوسال قبل تو هفته ششم سقط داشتم اونم تقصیر خودم بود خیلی توماشین نشستم مسافرت طولانی داشتم همون روز لکه و درد کمر و زیر دل داشتم اقوام شوهر هم گفتن حتما سقط کردی درصورتی که لخته چیزی ندیدم همه داروهای بسیار گرم محلی بهم دادن بعد از اون دردم خیلی زیاد شد و لخته دیدم و متاسفانه سقط کردم اما دکتر گفت با خوردن داروهای گرم سقط شدی وگرنه لکه و درد تو هر زن بارداری وجود داره همه تو این سه چهار ماه اول مواظب باشید گرمی نخوردی مسافرت نرید . الان خیلی خوشحالم که دارم مراحل سخت بارداری رو مرحله به مرحله میگذرونم انشاله که هر کی دوست داره مادر بشه خدا بهش یه بچه ناز و تپلی و صحیح و سالم بده آمین

نام : زهرا
باسلام من ماه پیش وقتی20هفته و5روزه بودم احساس کاهش حرکات جنین داشتم .سونوگرافی گفت مشکلی نیست بعداز چند روز احساس کردم دیگه حرکت نداره سونوگرافی رفتم بچه نازنینم مرده بود.خیلی گریه کردم ولی چاره ای نبود بچه ام را زایمان کردم.الان خیلی افسرده ام برام دعا کنید

نام : نسيم
سلام من درهفته پنج بارداريم ومتاسفانه به مدت 5روز هرشب دوسيخ جگرگوسفند خوردم حالاخيلي نگرانم براي جنينم مشكلي يا نقصي پيش اومده باشه بايد چه كار كنم لطفا كمكم كنيد من 23سالمه وبي تجربه ام البته دوشبش رو همراه باماست خوردم وشبهاي قبل رو بادوغ خوردم

نام : ندا؟
سلام من هفته 15 بارداریمه خیلی خوشحالم که دارم مامان میشم نی نیم آروم تکون میخوره،تو این 3 ماهه هر چند وقت یه بار خونریزی و لکه بینی داشتم با استرس که اتفاقی براش نیفته. خداروشکر تا الان که پیش رفت. چند روزه کمر درد شدید دارم میخواستم ببینم طبیعیه یا نه؟

نام : مهسا
سلامن من تو هفته 21 بارداری ام.تهوع ام از بین رفته ولی شبها خیلی نفخ دارم. اولین بارداریمه و تازه حرکتها خیلی خفیف زیر نافم گاهی حس میکنم. از مسئولیت و آینده خیلی میترسم همسرم سه ماهه بیکاره از هزینه زایمان میترسم چیزی نداریم. برام دعا کنید

نام : باران
سلام من هفته۲۱هستم واقعا که لذت داره وحرکاته بچمو احساس میکنم ارامشه خاصی دارم وقتی تکون میخوره خیالم راحتره.شماهاهم لذت ببرید

نام : anna7272
خوب و بسیار عالی

نام : najmeh
سلام من یک ماه و بیست روز پیش واکسن mmr و الان بار دادشدم و تقزيبا بيست روز از پریودم گزشته ایا خطری منوبچمو تهدید میکنه؟

نام : فاطیما
سلام من هفته ی 21 بارداری هستم و سه قلو باردارم خواهشن هر کی سه قلو بارداره بیاد به کمکش خیلی نیاز دارم

نام : هليا
سلام منم٢٤سالمه ٢٤هفتمه همسرم توراه مسافرت تنهام گذاشتورفت دعاكنيدبرگرده نميخوام بچه بي پدربزرگ شه

نام : ا....م
سلام من 24سالمه.13هفتس باردارم.متوجه خيانت همسرم شدم.برام دعاكنيد.بچم گناه داره.

نام : نرجس
سلام من هفته15 هستم چیزی اضاف نکردم مشکلی نیست

نام : Alena
من الان تو هفته ي ٣٩ هستم ولي دخترم خيلي قدرتش بيشتر شده گاهي اوقات فكر ميكنم شكمم داره پاره ميشه 😞

نام : فاطمه
من هفته 22بارداری هستم.ولی وزنم فقط 3کیلو بالا رفته و شکمم کوچک است نگرانم چکار کنم?


صفحه 1 از 40 | قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 بعدی